25 marca uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Korlinie mieli okazję zobaczyć wspaniałą sztukę pt. „Czarownice. Magia jest" w wykonaniu słupskich aktorów Teatru Lalki „Tęcza". Wzruszający spektakl w reżyserii Lucii Svobodovej- Vrany i z tekstem Maliny Prześlugi opowiada o dążeniu do bycia zaakceptowanym przez grupę rówieśniczą.
W retrospekcji przybliżona zostaje widzom postać ostatniej żyjącej w Słupsku czarownicy- Triny Papisten, stroniącej od ludzi uzdrowicielki i zielarki, którą skazano a następnie spalono na stosie za domniemane uprawianie czarów i konszachty z diabłem.
Główną bohaterką przedstawienia jest Ira, czarnowłosa uczennica słupskiej szkoły. Dziewczyna przez kolegów postrzegana jest jako „dziwadło". Zawsze potargana, zamknięta w swoim świecie, nie lubiąca towarzystwa innych. W kontaktach z rówieśnikami złośliwa i opryskliwa. Nic dziwnego, że jedni się z niej śmieją, a inni się jej po prostu boją.
Nagle w życiu Iry zaczynają się dziać niewyjaśnione rzeczy, słyszy głos kogoś wołającego o pomoc, zaczyna rozumieć mowę owada Grabarza oraz miauczenie Czarnego Kota. Introwertyczna dziewczynka odkrywa, że to głos straconej czarownicy Triny, a przed nią stoi wielkie wyzwanie. Okazuje się, że magia lada dzień zniknie z naszego świata. By ją zatrzymać należy znaleźć ludzi, którzy również mają taki dar. Ira zaczyna poszukiwania od najbliższego otoczenia, przełamuje swoją niechęć, zaczyna rozmawiać z kolegami, prosząc ich o pomoc. Najpierw nieśmiało, potem coraz odważniej uczniowie dzielą się z Irą swoimi doświadczeniami. Czym jest magia? To coś, czego nie możemy zbadać za pomocą zmysłów, to dar. Jest to na przykład miłość, przebaczenie, cierpliwość, wytrwałość, słyszenie głosów zmarłych osób, to czerpanie energii z drzew, kamieni. Każdy z nas ma jakiś dar, trzeba go tylko odkryć i nazwać. Po spektaklu chętni uczniowie mieli okazję opowiedzieć o swojej magii, o tym jakie mają zdolności, talenty.
Dziękujemy całemu zespołowi Teatru Lalki „Tęcza" za poruszenie tak ważnego tematu, jakim jest odrzucenie w grupie rówieśniczej. Przypomnienie, że każdy jest odrębną istotą, ze swoimi marzeniami, myślami, planami. Każdy ma prawo do szacunku i godnego życia. Ludzie różnią się od siebie, ale to właśnie sprawia, że każdy jest inny, niepowtarzalny, wyjątkowy.
Wyjazd był możliwy dzięki realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025 zadanie publiczne „Przeciwdziałanie alkoholizmowi- profilaktyka uzależnień poprzez rozwój pasji i zainteresowań".
Magdalena Walczak- Sadowska