HomePrzedszkoleWycieczka do Izby Pamięci

Wycieczka do Izby Pamięci

wycieczka-jaro 9

14 października dzieci z gr.„0"w Korlinie odwiedziły nowo powstałą Izbę Pamięci Mieszkańców Jarosławca.

Celem wycieczki było poznanie przeszłości nadmorskiego regionu, w którym mieszkamy oraz historii powstania miejscowości.

Dzieci obejrzały eksponaty używane dawniej w gospodarstwie domowym oraz te związane z uprawą roli i rybołówstwem. Zapoznały się z historią powstania osady oraz trudem codziennego życia jej ówczesnych mieszkańców.

Podczas wizyty pani przewodnik ciekawie opowiadała o zgromadzonych egzemplarzach, ich przeznaczeniu i użyteczności, objaśniając ich przydatność w życiu codziennym i cierpliwie odpowiadając na wiele pytań. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stare czarno- białe fotografie mieszkańców. Dzieci z ciekawością oglądały wszystkie zgromadzone przedmioty. Jednakże jeszcze większą radość sprawiła im możliwość dotykania i wypróbowania wybranych urządzeń. Duże zaciekawienie wzbudził telefon z tarczą, z którego każdy przedszkolak chciał zadzwonić, a także stary ręczny magiel i możliwość maglowania płóciennej serwety.

Dowiedzieliśmy się, że to wyjątkowe miejsce powstało z potrzeby i inicjatywy lokalnej społeczności, a zgromadzone eksponaty zostały podarowane przez mieszkańców. Pełnią teraz rolę edukacyjną. Dzięki zdjęciom pochodzącym z prywatnych albumów wiele osób udaje się ocalić od zapomnienia.

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Był słodki poczęstunek i smaczna herbata.

Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas. Na pewno jeszcze raz odwiedzimy to szczególne miejsce, by przy dźwiękach szant znów wysłuchać wielu ciekawych historii.

wycieczka-jaro 1