HomePrzedszkoleMarzanna

Marzanna

marzanna 1

„Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, dzisiaj cię spalimy, bo nie chcemy zimy!"

Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku. Srogie mrozy i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie, a cała przyroda budzi się do życia. 21 marca czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny utarł się zwyczaj topienia marzanny. Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna.

Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku. Nasze przedszkole także żegnało zimę i witało wiosnę. Marzannę przygotowaliśmy z nietoksycznych materiałów- siana, drewnianych listewek i bibuły. Najpierw w przemaszerowaliśmy ze śpiewem na ustach po całej wsi, by mieszkańcom przypomnieć o tej dawnej tradycji. Po powrocie na teren szkoły spaliliśmy Marzannę w ognisku, dbając w szczególności o własne bezpieczeństwo. Potem rozpoczęliśmy sezon wiosenny piekąc na ognisku kiełbaski, śpiewając i wdychając wiosenne powietrze. Najlepszym dowodem na to, że już nadeszła wiosna było usłyszenie klekotu bociana z pobliskiej łąki.

marzanna 1