Święta Bożego Narodzenia to czas radości, zrozumienia i miłości, ale także jest to czas przygotowań: robienie porządków, strojenie drzewka czy pieczenie pierniczków.
W Społecznym Przedszkolu w Korlinie dzieci również wraz z wychowawczynią ubierały choinkę, przygotowywały ozdoby świąteczne, piekły pierniki. Największą radość sprawiło dekorowanie drzewka bożonarodzeniowego. W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. W Europie choinka stała się symbolem Świąt Bożego Narodzenia w XIX wieku. Od tamtego czasu jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem Narodzenia Chrystusa. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z dekorowaniem choinki.
Po przystrojeniu drzewka dzieci wraz z paniami piekły pierniki. Zapach miodu, przypraw korzennych wypełnił salę przedszkolną w piątkowe popołudnie. Piernik to ciasto miast hanzeatyckich. Pierwotnie ten smakołyk był wielkim luksusem, ze względu na koszty transportu przypraw korzennych. Tradycja wypieku piernika przetrwała w Bremie, Monachium, Norymberdze, Amsterdamie, Ostendzie i Kłajpedzie, a z polskich miast w Gdańsku i Toruniu. W XVII wieku w Polsce pierniki sprzedawane były w aptekach jako skuteczny lek na wiele chorób i podobnie jak w wielu krajach, były one symbolem dobrobytu i luksusu. Współcześnie pierniki obok choinki są równie popularnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia. Maluszki po przygotowaniu ciasta wycinały foremkami ich ulubione kształty, po upieczeniu się tego przysmaku dzieci dekorowały je według własnego pomysłu.
Bardzo dziękuję rodzicom dzieci za zaangażowanie, przyniesienie produktów, szczególnie dziękuję pani Wyciszkiewicz za przyniesienie choinki do przedszkola.
Marta Maksymiuk