HomeDzień Jeża – po co to święto?

Dzień Jeża – po co to święto?

foto 3Dzień Jeża w przedszkolu to świetna okazja, by 10 listopada uświadomić najmłodszym, jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. To okazja, by zaszczepić w dzieciach ciekawość do poznawania otaczającego ich świata i uczyć wrażliwości.

Oto kilka ciekawostek o jeżach:

•  Jeż jest uroczy! Nie wierzę, że ktoś temu zaprzeczy.
  •  Ma wyjątkową budowę – jego ciało pokrywa parę tysięcy igieł (6-8 tys.)!
  •  Ma wyjątkową historię! To ssak, który wędrował po ziemi już 15 milionów lat temu.
  •  Ma ciekawe zdolności! Hibernuje. A to zjawisko jest ciekawe samo w sobie.
  •  Doczekał się plotek na swój temat – wciąż niektórzy skłonni są twierdzić, że jeż żywi się jabłkami podczas gdy ten chętnie zjada owady, dżdżownice, małe bezkręgowce, czasem pisklęta i jaja z naziemnych gniazd.
  •  Część krzywd jeżom wyrządzają ludzie: nieostrożnie kosząc trawniki, paląc liście, w których mogą przebywać jeże, nie obserwując drogi, przez którą może przechodzić jeż.
  •  Dawniej używano krwi, części ciała i prochów jeża do produkcji lekarstw. Tylna ćwiartka tułowia zwierzęcia zmieszana ze smołą lub żywicą miała działać na porost włosów.
  •  Uważano, że jeż przynosił szczęście, jeśli zamieszkał w okolicy domostwa.
  •  Rzymie w IV w p.n.e. jeże były hodowane na mięso i igły, które wykorzystywano jako wrzeciono.
  •  Igły jeża znalazły zastosowanie m.in. jako igły prosektoryjne. Zamocowane na wymionach bydła miały również odzwyczajać cielęta od picia mleka.
  •  Jeże to zwierzęta prawnie chronione!

M. Walczak- Sadowska
źródło: www.lasy.gov.pl