"Nie pal przy mnie, proszę" to program, którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Program umożliwia realizację zajęć różnymi metodami aktywizującymi dostosowanymi do możliwości rozwojowych dzieci. Zawarte w nim zostały różnego rodzaju treści dotyczące zdrowia, dostosowane do percepcji dzieci. Program ma charakter profilaktyczny i ma na celu wykształcenie u dzieci świadomości oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni palą przy nich tytoń oraz w innych sytuacjach dotyczących zdrowia. Nad programem pracował zespół złożony z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do programu. Dzieci brały udział w cyklu zajęć , których celem było uświadomienie zagrożeń płynących z palenia tytoniu. W ramach tychże zajęć klasa III przygotowała plakaty i ulotki informacyjne, z którymi każdy mógł się zapoznać. Uczniowie klas I-III , do których adresowany jest program mogli również obejrzeć prezentacje multimedialną i zobaczyć jak wyglądają płuca nałogowego palacza oraz wiele innych (robiących ogromne wrażenie) zdjęć. Po zajęciach wszyscy zgodnie obiecali, że nigdy nie sięgną po papierosa. Miejmy nadzieję, że dotrzymają słowa.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w 2000 r. około 38% zgonów u mężczyzn i 13% u kobiet w wieku 35-69 lat wynikało z palenia tytoniu. Na choroby nowotworowe spowodowane paleniem umiera przedwcześnie 55% mężczyzn i 12% kobiet!!!
Co roku na choroby odtytoniowe umiera około 70 tys. Polaków, w tym 43 tys. przedwcześnie (między 35 a 69 r. ż.), czyli wielokrotnie więcej niż łącznie na choroby spowodowane piciem alkoholu, zażywaniem narkotyków czy zakażeniem wirusem HIV.
Umieralność wieloletnich palaczy w średnim wieku jest 3-krotnie większa niż osób niepalących w tym samym wieku. Szacuje się, że połowa nałogowych palaczy, którzy zaczęli palić we wczesnym okresie życia, umrze z powodu zdrowotnych następstw palenia!!!
Palenie tytoniu przyczynia się do zachorowania na 15 nowotworów złośliwych oraz dziesiątki chorób sercowo - naczyniowych i chorób płuc. Badania epidemiologiczne pokazały również, że ekspozycja na dym tytoniowy obniża odporność organizmu zwiększając ryzyko zachorowań.
Palacze są bardziej narażeni na choroby zakaźne, np. gruźlicę oraz mają osłabione funkcjonowanie układu hormonalnego. Palenie tytoniu może prowadzić do uzależnienia o charakterze neuropsychologicznym i funkcjonalnych zmian w układzie nerwowym.