HomeApel z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja

Apel z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja

Foto„ (...) Radosny dzień, takiego maja, ślicznego maj, nie było jeszcze(...)" to fragment wiersza został wypowiedziany podczas apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość ta została przygotowana przez klasę VI szkoły podstawowej. Apelem tym społeczność szkoły chciała podkreślić i uczcić pamięć tamtych wydarzeń.

Konstytucja 3 Maja uchwalona podczas Sejmu Wielkiego (1788 – 1792) była pierwszą w Europie a drugą na świecie ( po konstytucji amerykańskiej 1787) nowoczesną ustawą zasadniczą. Dokument ten został napisany w celu zlikwidowania w tamtych czasach wad systemu politycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności.

Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty. Niestety jak pokazała historia pomimo tego patriotycznego czynu i próby reform, państwa zaborcze doprowadziły do kolejnych rozbiorów. Dopiero po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Znaczenie tego wydarzenia było jednak tak wielkie, że uchwałą Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku rocznica jej uchwalenia uznana została za święto narodowe.

Radość i wiara jaka towarzyszyła dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie jest świadectwem wielkiego patriotyzmu i próby ratowania Rzeczpospolitej. Nie zapominajmy o tamtych ludziach i ich czynach, bo to oni na stałe wpisali się w polską kartę historii.

SL742803 Custom

SL742804 Custom