HomePomagamy pszczołom

Pomagamy pszczołom

Pszczoła to wyjątkowe stworzenie. Pracowita, działająca w społeczności, pełni bardzo ważne funkcje w ekosystemach i jest bardzo pożyteczna dla ludzi. Niestety, grozi jej wiele niebezpieczeństw, niektóre z nich wywołujemy my - ludzie. Dlatego bardzo nam zależy, aby pszczołom pomagać i je chronić. Po to powstał program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom", w którym uczniowie klas I-III wzięli aktywny udział. W ramach niniejszego programu urządziliśmy ,,pszczeli dzień", w klasie dominowały pszczele barwy, a to za sprawą strojów, bo tego dnia dzieci obowiązywał strój żółto-czarny. Uczniowie, jak zwykle wykazali się kreatywnością i pomysłowością.

Wprowadzeniem do zajęć była pogadanka, podczas której dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji dotyczących życia pszczół. Dzieci zapoznały się z hierarchią panującą w ulu, z podziałem prac oraz zwyczajami pszczół. Wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że pszczoły to nie tylko pożyteczne i pracowite owady, ale przede wszystkim inteligentne stworzenia. Kolejnym punktem naszych zajęć było zapoznanie z budową pszczoły, zadanie wydawało się bardzo proste, dopóki uczniowie mieli ilustrację przedstawiającą pszczółkę, jednakże ułożenie pszczelich puzzli i opisanie poszczególnych części było nie lada wezwaniem. Po trudnej pracy przyszedł czas na zabawę, a to za sprawą konkursu na najładniejszą piosenkę. Na odwagę zdobyła się Wiktoria Kondras, która przepięknie zaprezentowała się w piosence pt. ,,Kapelusze pełne płatków".

W czasie wykonywania kolejnego zadania dzieci uświadomiły sobie, jak ważna rolę w życiu człowieka pełnią pszczoły, tematem pracy było zaprezentowanie drzewa owocowego w ogrodzie, w którym są lub nie ma pszczół. Wszyscy uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem i wyciągnęli prawidłowe wnioski. Podsumowaniem tego bogatego w nowe wiadomości dnia było wspólne ułożenie najważniejszych zasad przyjaciela pszczół. Uczniowie na podstawie zdobytych informacji doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Miłym zakończeniem zajęć było wręczeniem dzieciom pięknych ,,pszczelich nagród". Wszyscy zgodnie przyznajemy, że naprawdę warto pomagać pszczołom.