W pełnym magii przedświątecznym czasie uczniowie klas I-III wzięli udział w dwudniowej wycieczce do stolicy województwa zachodniopomorskiego - Szczecina. Celem naszego wyjazdu było przygotowanie do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, naukowym poprzez obcowanie z szeroko rozumianą kulturą. Uczestnicy wyjazdu w niekonwencjonalny sposób poszerzyli swoją wiedzę i zdobyli nowe doświadczenia. Dzięki niesamowitej świątecznej atmosferze mogliśmy zobaczyć miasto w pięknej odsłonie.
Szczecin przywitał nas słoneczną pogodą. Po zakwaterowaniu się w schronisku młodzieżowym ,,Cuma" udaliśmy się na pyszny obiad, aby w pełni sił ruszyć na ,,spotkanie z kulturą". Pierwszym punktem naszej wycieczki były zajęcia teatralne w Teatrze Lalki ,,Pleciuga". Podczas tej lekcji dzieci poznały różne rodzaje lalek, a także sposoby ich tworzenia. Dzieci miały możliwość wcielenia się w różne role i odegrania wspaniałych scenek, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Dzięki uprzejmości pań prowadzących mogliśmy zajrzeć za kulisy i poznać poszczególne pomieszczenia teatru.
Kolejnym punktem naszej wyprawy było multikino mieszczące się w centrum handlowym Galaxy. Seans bajki ,,Dobry Dinozaur" to, oprócz pouczającej filmowej lekcji dla najmłodszych, także zachwycająca pod względem wizualnym podróż do krainy z dawnych lat. I ta przygoda spodobała się każdemu. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się do schroniska na kolację i odpoczynek.
Drugi dzień naszej wycieczki przyniósł nowe wrażenia. Niesamowitym przeżyciem, a zarazem potężną dawką wiedzy okazała się nasza wizyta w Muzeum Narodowym na wystawie interaktywnej ,,Pokazy szalonego naukowca". Dzięki prezentowanym tam doświadczeniom mogliśmy zobaczyć fantastyczne doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można m.in. poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja. Jednym z ważniejszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji jest „wirujący domek". Zwraca on uwagę na potęgę umysłu, działania, których nie można w pełni kontrolować.
,,Naładowani" ogromną dawką wiedzy wyruszyliśmy do renesansowego Zamku Książąt Pomorskich usytuowanego na Wzgórzu Zamkowym, aby w tym niezwykłym miejscu wziąć udział w operze pt. ,,Historia najmniej prawdopodobna" na motywach baśni H. Ch. Andersena.
Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym", Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą sie do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane są za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było wejście do kręgielni, gdzie dzieci mogły dać upust swoim pokładom energii.
Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do pani Aleksandry Kurek za pozyskanie środków w ramach projektu ,,Jesień z wysoką kulturą", dzięki którym mogliśmy zorganizować wycieczkę.
Organizatorzy wyjazdu serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym osobom, dzięki którym wyjazd minął w bezpiecznej i miłej atmosferze.