HomeSwołowo

Swołowo

zdjecia 317 listopada w ramach projektu „Rolnik w nowej roli" finansowanego z Działaj Lokalnie, dzieci rolników z klas I-IV wraz z wychowawczyniami, miały możliwość zwiedzenia stolicy „Krainy w Kratę" – Swołowa.

Najpierw wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych pt.: „Z gliny jesteśmy - o roli gliny w życiu człowieka", gdzie pani prowadząca zapoznała nas z rolą gliny w życiu codziennym i budownictwie oraz dziejami ceramiki i jej historii na Pomorzu. Następnie poznaliśmy różne techniki lepienia i formowania gliny, aby samodzielnie wykonać pamiątkowe prace ceramiczne.

Kolejnym etapem wycieczki była lekcja edukacyjna pt.: „100 lat – zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX wieku". Zajęcia miały na celu zapoznanie z dawnym życiem mieszkańców bogatej pomorskiej wsi, z narzędziami i maszynami rolniczymi, gdzie niewątpliwą atrakcją był pokaz funkcjonowania młockarni, śrutownika i sieczkarni w stodole.

Mogliśmy również wziąć czynny udział w obrządku zwierząt gospodarskich, a także poznać wnętrze dawnego domu oraz rozplanowanie wiejskiej zagrody.
Pomimo porannego deszczu uśmiechnęło się do nas słoneczko i my również z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do domów.

Małgorzata Jasińska

zdjecie