W ramach realizacji jednego z priorytetów ministerialnych na rok szkolny 2021/2022 „ Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych" wychowawczynie klas IV-VIII postanowiły zorganizować wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie- jednej z młodszych instytucji kultury Województwa Pomorskiego.
Pierwszą atrakcją przygotowaną dla młodzieży były warsztaty wyrobu z gliny przeróżnych mis i ozdób oraz dekorowanie powstałych przedmiotów. Zarówno młodsi jak i starsi mieli przy tym wspaniałą zabawę. Niektórzy uczniowie wykazali się nie lada kreatywnością i zręcznością manualną. Inni, traktujący warsztaty jako nowe i dość wymagające doświadczenie, również bardzo dobrze się bawili. I choć ich wyroby nie należały może do najbardziej precyzyjnych, to widać było na ich twarzach triumf z tego, co udało się stworzyć pracą własnych rąk.
Kolejnym etapem, który miał przybliżyć życie XIX- wiecznych chłopów było zwiedzanie Domu Zagrodnika, Domu chlebowego, Kuźni, czy Czworobocznej Zagrody Albrechta. Przewodnik opowiadał o tym, jak młócono zboże, siekano słomę, jak wyglądał obrządek zwierząt oraz przede wszystkim jak żyli ludzie w dawnej pomorskiej wsi. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym zajmował się cieśla a czym stolarz, jaka jest różnica między kufrem a skrzynią albo na jakim łożu spała babcia.
Swołowo to bardzo ciekawe miejsce, w którym przeważają budynki o charakterystycznej konstrukcji. Drewniane belki pokryte czarną smołą, pięknie komponują się z pobielonymi środkami, tworząc kraciasty wygląd. W ten sposób kiedyś wznoszono wiejskie budowle. I choć wiele jest takich budynków nieopodal nas, to tylko Swołowo otrzymało nazwę stolicy „Krainy w kratę" oraz zaszczytny tytuł Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego.
Na pewno tu jeszcze wrócimy...