HomeDzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę…

Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę…

dzis 1

„Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów."- takimi słowami rozpoczął się uroczysty apel z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

10.11.2021 r. uczniowie kl. VI, VII i VIII pod kierunkiem Pani Edyty Stachowskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny, który stanowił swoistą lekcję historii. Prezentowane fakty dotyczące zniewolenia naszej ojczyzny przeplatały się z utworami poetyckimi, które wyrażały nastroje Polaków, ich marzenia i determinację, ogromną siłę i ducha walki w tych jakże trudnych dla Polski czasach oraz pieśniami patriotycznymi, które w okresie zaborów miały dodawać otuchy i wiary na to, że nie wszystko jeszcze stracone. Apel zakończył się fragmentem utworu Leopolda Staffa:

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Na lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą,
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą."

Utwory poetyckie i muzyczne wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Kolejny raz mieliśmy okazję przeżyć chwile wzruszenia oraz radości z faktu, że po 123 latach niewoli nasza ojczyzna wróciła na mapę Europy, a my możemy żyć w wolnym kraju.

dzis 2

dzis 2

dzis 2

dzis 2

Free business joomla templates