HomeŚwięto Narodowe Trzeciego Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

maj3 1

Trzeci Maj
Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli.
Choć przeminął dawno wiek,
Dawne hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg.
Lecz z przeszłości czerpał siły.
Z tych w ciemnościach jasnych chwil,
Kiedy miłość pobratała
W jedną całość Polski stany,
Miłość ponad wszystko trwała.
Tym, co w Polsce dali myśl,
Aby stworzyć cud majowy,
Cześć z oddaniem złóżmy dziś,
przed pamiątką chyląc głowy.
Michał Aret

Pierwsze dni maja dają wiele okazji do zamanifestowania naszego patriotyzmu. Obchodzimy wtedy rocznice ważnych wydarzeń historycznych: 1 maja - rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja - święto uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

maj3 2

Święto Konstytucji 3 Maja jest świętem państwowym, ustawowo uznanym za dzień wolny od pracy. Obchody związane ze świętem nawiązują do wydarzeń z 1791 r., kiedy to król Stanisław Poniatowski podpisał pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Święto upamiętnia dzień, kiedy w Polsce zaszły duże zmiany prawne dotyczące zarówno kwestii władzy w państwie, oświaty, religii itp. Święto Konstytucji 3 Maja, zaraz po 11 listopada, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju.

W tym roku szkolne obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uświetnił uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas 3-8. Podczas apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i ojczyzna.

maj3 3

Free business joomla templates