Home DBI, czyli Dzień Bezpiecznego Internetu

DBI, czyli Dzień Bezpiecznego Internetu

0

Na dzień 6 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Ten nietypowy dzień został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i obecnie obchodzony jest w ponad 180 krajach na całym świecie.

W tym roku edycja dotyczy poprawy jakości usług cyfrowych i przystosowanie ich dla najmłodszych użytkowników, a także gwarancji ochrony i poszanowania dzieci w Internecie.
Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów DBI, a uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych ukierunkowanych na promocję bezpiecznego korzystania z sieci. Z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach, podczas których wykonali gazetkę szkolną pod hasłem ,,Bezpieczny Internet", obejrzeli filmy profilaktyczne z wykorzystaniem projektu edukacyjnego ,,Sieciaki", a także stworzyli kodeks zachowania w sieci.

Edukacja przeprowadzana w kierunku bezpiecznych zachowań w sieci jest bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia nauczyciela, ale także rodzica.

,, Przeprowadzana przez rodziców edukacja jest bardzo ważna. Pozwala wytłumaczyć dziecku skalę zagrożeń w sieci, w tym hejtu. Rodzic powinien regularnie tłumaczyć dziecku, że w sieci nie jest anonimowe- jego tożsamośc może zdradzić choćby adres IP. Rodzic powinien wspólnie z dzieckiem założyć konto, nauczyć go korzystania z ustawień prywatności, przestrzec przed bezmyślnym wrzucaniem zdjęć, filmów, czy tekstów do Internetu. Małoletni musi być świadomy netykiety, zwracać się do znajomych z szacunkiem, nie używać wulgaryzmów, ani nie szykanować innych".

autor: Kamil Sadkowski z firmy ESET

W tym roku szkolnym to nie są ostatnie zajęcia z profilaktyki zachowań w sieci. Uczniowie będą uczestniczyć w kolejnych zajęciach, aby utrwalać właściwe zachowania w Internecie, a także poszerzać swoją wiedzę na ww.temat.

Barbara Ansel

1