W poniedziałek Uczniowie naszej szkoły gościli w Warszawie. Posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży w jubileuszowej, XXX odsłonie było zwieńczeniem prac trwających od lipca.
Byliśmy jedną ze 153 szkół wybranych drogą losowania do udziału w tegorocznej edycji projektu edukacyjnego Sejmu Dzieci i Młodzieży – projekt cieszący się 30-letnią tradycją w tym roku zmienił formułę i dopuścił do głosu dzieci i młodzież ze szkół podstawowych. Organizatorami wydarzenia była Kancelaria Sejmu RP oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dla nas – małej szkoły społecznej – było to nie zwykle ważne wydarzenie, które napędza od lipca falę działań związanych z edukacją obywatelską.
Biorąc udział w projekcie trójka reprezentantów Szkoły Podstawowej w Korlinie skorzystała także z webinaru edukacyjnego dotyczącego komunikacji oraz z warsztatów, podczas których decydowali o tym, co jest dla nich najważniejsze. Warsztatowe prace w komisjach zakończyły się wyborem 8 najważniejszych tematów, z którymi młodzież pojechała na posiedzenie SDiM do Warszawy.
Wyjechali rano w niedziele 29 września. Na miejscu czekał ich meldunek w hotelu oraz upominki od Kancelarii Sejmu. Po chwili oddechu wyruszyli na wycieczkę po Warszawie. Windą wjechali na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzali Warszawę z okien autokaru oraz przespacerowali się z przewodnikiem po Starym Rynku. Dzień pełen wrażej, a następny miał być jeszcze ciekawszy.
Wczesna pobudka w poniedziałek, szybkie śniadanie i już byli w drodze do Sejmu. Obrady zaczęły się o 9:00, otworzył je Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, głos otrzymały także przedstawiciele szkoły w Głuchołazach, których szkoła została zniszczona w powodzi. Po wystąpieniu Reprezentanci (457 osób) wybrali swojego Marszałka. Młody Marszałek zaprosił do wypowiedzi Sprawozdawców – było ich ośmiu, po jednym na każdy z wybranych tematów. Potem głos mogli zabierać Posłowie i Posłanki na Sejm Dzieci i Młodzieży. Pomimo swojego młodego wieku poruszano bardzo ważne i delikatne tematy – hejtu, uzależnienia, depresji i samobójstwa. Ostatecznie w głosowaniu po 13:00 wybrano temat: Wsparcie młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej. Przygotowany dokument oddano Marszałkowi Hołowni. Od Marszałka temat trafi na ręce Rzecznik Praw Dziecka oraz Kongres Młodych, gdzie przyjmie formę petycji i trafi na obrady Sejmu.
W grudniu możemy spodziewać się raportu z działań SDiM. Mamy nadzieję, że obecna forma projektu spodoba się nie tylko uczestnikom i szkołom, ale także organizatorom – wartość, którą ze sobą niesie jest ogromna, dla wszystkich zainteresowanych.
Obecnie w szkole ruszamy z warsztatami komunikacji, Samorządem Uczniowskim oraz edukacją obywatelską – planujemy także udział w projektach zewnętrznych...będzie się działo!
Dziękujemy Kancelarii Sejmu RP oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej za organizację tak wspaniałego wydarzenia oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie za organizację transportu dla Reprezentantów, dziękujemy także Rodzicom, Uczniom, naszym Reprezentantom, za zaangażowanie w cały proces związany z udziałem w SDiM.