HomeKonkurs na „Stół Wigilijny”

Konkurs na „Stół Wigilijny”

Uczennice naszej szkoły postanowiły wziąć udział w konkursie organizowanym przez Zespół Szkół Morskich w Darłowie na „ Stół Wigilijny". Panie podszepnęły swym podopiecznym, aby pokazać coś, co wiąże się z naszą polską tradycją, by przybliżyć niezwykłość i czar Wigilii w chłopskiej chacie sprzed kilku stuleci. Tak zrodził się pomysł zaaranżowania „Wigilii lipeckiej" prosto z „Chłopów" W. S. Reymonta.

Dziewczęta przygotowały stół pokryty białym płótnem, ozdobiony serwetą oraz ozdobami świątecznymi wykonanymi na szydełku. Drewniane sztućce dodawały prawdziwości i prostoty. Kłosy zbóż przypominały o dobrodziejstwach ziemi, którą tak kiedyś szanowano i kochano. Na stole pojawiły się potrawy, które spożywano w Wigilię przed Godnymi świętami. Były to „śledzie w mące obtaczane i smażone w oleju konopnym" , „kapusta z grzybami, olejem również omaszczona", a na koniec prawdziwy przysmak „racuszki z mąki gryczanej z miodem zatarte i w makowym oleju upróżone", przygotowane przez nasze gimnazjalistki.

Aby podkreślić charakter minionej epoki, wśród potraw musiał się znaleźć prosty chleb, bo „ placka ni strucli, że z mlekiem i masłem były , nie godziło się jeść dnia tego". Oczywiście na stole stał krzyż, gdyż ten dzień chrześcijanie spędzali na modlitwie i czuwaniu ( stąd też sama nazwa vigilia- czuwanie). Pod obrusem natomiast nie mogło zabraknąć siana, które przypominać miało żłób, w którym Matka Boża złożyła małego Jezusa po urodzeniu w betlejemskiej stajence. Przed stołem, od wschodu, ustawiono snopy zboża- niegdyś było to sprawą najwyższej wagi. Stół wokół obsypany był świeżym igliwiem i ziarnami zbóż.

Atmosfera świąteczna rozgorzała na dobre, gdy dziewczęta zagrały na fletach przepiękną kolędę „ Oj, maluśki, maluśki..." , a pozostałe wyśpiewały ten prosty, lecz jakże prawdziwy tekst.
Szkoda tylko, że coraz mniej w naszym kraju zwolenników tradycji, a bardziej pociąga nowoczesność-tak bardzo odarta z tego, co piękne, subtelne, a... przecież „nasze".

Opiekunki:
Barbara Ansel
Matra Maksymiuk
Edyta Stachowska

Uczestnicy:
Justyna Garlacz
Zuzanna Kalinowska
Beata Sówka
Kinga Wisowaty
Sandra Wilgos

Szczególne podziękowania za zaangażowanie dla:
Szymona Banasiaka
Daniela Września
Adama Kondrasa

Free business joomla templates