HomeCzerwony Kapturek

Czerwony Kapturek

10 października dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. „Czerwony Kapturek". Przedstawiciele firmy FOTO- MAG z Grybowa zręcznie prowadzili bajkowe postacie synchronizując ruchy z opowiadaniem lektora. Zaprezentowano jedną z wielu istniejących interpretacji historii wywodzącej się z baśni ludowych, a opisanej po raz pierwszy w 1697 r. przez Charlesa Perraulta w książce „Bajki Babci Gąski".

...to opowieść o zbytniej ufności, strachu, który ma wielkie oczy i sile przyjaźni, która pokonuje największe przeszkody... o tym, że w najgorszej opresji zawsze można liczyć na dobrych ludzi.

Dzieci oglądając w lekkiej, zabawnej formie historię dziewuszki, miały okazję przemyślenia jakby się zachowały, gdyby to one znalazły się na miejscu Kapturka. Zobaczyły również że, informacje o nas i naszych bliskich mogą być podstępnie wydobywane przez osobnika o nieczystych intencjach . W finale powiało grozą ( choć wilk już wcześniej niejednokrotnie mocno przestraszał :-) , lecz koniec był ulgą dla naszych widzów. Czarny charakter poniósł „ciężką" karę. Tu należy przypomnieć młodej dziatwie za Charlesem Perraultem:

'"Morał stąd płynie – proszę słuchać,
urocze, wdzięczne me dziewuszki
- że obcych ludzi pogaduszki
należy puszczać mimo ucha.
(...) Radzę wam zapamiętać,
że jest podstępny wilk niektóry:
ukrywa wilcze swe pazury,
by słodkim słówkiem zwieść dziewczęta.
Ani go poznać
Mina święta tkliwie,
łagodnie patrzy w oczy,
za panną uliczkami kroczy
przymilny, słodki jak cukierek.
Lecz wierzcie: to wilczysko szczere!"
( tłum. Hanna Januszewska )