HomeAndrzejki 2013

Andrzejki 2013

W tradycji polskiej Andrzejki znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki są wieczorem wróżb odprawianych z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja, patrona Grecji, Szkocji i Rosji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do organizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Są synonimem wróżb. Jedną z najpopularniejszych jest lanie wosku, ustawianie butów, wróżby ze szpilek.

W szkole w Korlinie dzieci pod czujnym okiem pań lały wosk. Cudowne kształty, które ułożyły się z kropel wosku, były następnie interpretowane. Wiele radości towarzyszyło przy układaniu butów czy wróżeniu ze szpilek. Co też przyniesie los? Czy wróżby się spełnią? Dzieci w ten sposób mogły poznać tradycję, która towarzyszy ludziom od pokoleń.