Home„Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola”

„Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola”

25.IX. 2014 r. gościliśmy w szkole Pana policjanta asp. Mariusza Madrak z Komendy Policji w Sławnie. Celem spotkania było kształtowanie wśród dzieci bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym oraz opanowanie przez dzieci podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Na wprowadzenie w zagadnienie dzieci z oddziału przedszkolnego zaśpiewały piosenkę pt. „Kolorowe światła".

Pan aspirant przeprowadził słowną pogadankę podpartą bogatym materiałem ilustracyjnym. Dzieci poznały pojęcia: pieszy, kierowca samochodu, rowerzysta, jezdnia, chodnik, przepisy ruchu drogowego. Zobaczyły na prezentowanych ilustracjach elementy drogi. Usłyszały wyjaśnienie pojęć „bezpieczna droga", „bezpieczeństwo". Dowiedziały się od jakiego wieku mogą samodzielnie poruszać się po drodze. Omawiały z Panem policjantem liczne sytuacje i zachowania dzieci przedstawione na pokazywanych ilustracjach. Brały czynny udział w spotkaniu zastanawiając się i udzielając odpowiedzi na stawiane przed nimi sytuacje problemowe. Zadawały pytania, wspólnie ustalały jakie zachowania na drodze stwarzają dla nich zagrożenie i jak ich unikać. Utrwaliły zasady bezpiecznego przejścia przez drogę. Klasyfikowały poznane znaki drogowe i wyjaśniały ich znaczenie. Rozwiązywały zagadki. Dowiedziały się o podstawowym wyposażeniu przyszłego rowerzysty, usłyszały o konieczności zakładania kasku i kamizelki odblaskowej. Na zakończenie Pan policjant przypomniał dzieciom do kogo można zwrócić się w razie niebezpieczeństwa i o czym należy pamiętać w rozmowie, a dzieci wymieniały ważne numery alarmowe. Niespodzianką dla młodszych dzieci były ofiarowane przez gościa kolorowanki, a dla starszych odblaski.

Następnie Pan policjant udał się na spotkanie z uczniami klas I-III.

Realizacja spotkania bezpośrednio wpisuje się w założenia Szkolnego Programu Profilaktycznego.