Podaruj nam 1%

HomeRok 2020 rokiem Jana Pawła II

Rok 2020 rokiem Jana Pawła II

3Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, "naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała.

 jan pawel 1

3

JAN PAWEŁ II
PAPIEŻ POLAK

(pontyfikat trwał 27 lat)

Karol Józef Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II – papież, urodził się w Wadowicach koło Krakowa.

16 października 1978 roku abp Karol Wojtyła w wyniku konklawe –został wybrany papieżem przyjmując imię Jan Paweł II. Był pierwszym Polakiem, a jednocześnie pierwszym od 445 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. W czasie trwającego 27 lat pontyfikatu odwiedził 135 krajów świata oraz odbył 142 podróże na terenie Włoch. Do ojczyzny pierwszy raz jako papież przybył 2 czerwca 1979 roku, podczas której wypowiedział pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Do Polski pielgrzymował jeszcze 6 razy. Podczas całego pontyfikatu Jan Paweł II niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka.

Odszedł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Niespełna tydzień później, 8 maja, odbył się pogrzeb papieża, w którym uczestniczyło około 300 tysięcy pielgrzymów oraz przedstawiciele wszystkich wyznań świata.

Uwaga!
konklawe – zgromadzenie kardynałów dla wyboru papieża.
pontyfikat - czas sprawowania władzy w Kościele katolickim przez papieża lub biskupa
wyznanie - dotyczy grupy religijnej osób, które wyznają jednakowe prawdy wiary

oprac. M.Choroszczyńska

Cytat dnia

Czego się nauczymy, tego nam nikt nie wydrze.

Przeszukaj stronę

strefa rodzica

Do wakacji pozostało

Courtesy of Go Mylo Countdown

 sukcesy

owoce w szkole plakat 2014

iko mleko

logo mm

Kto jest on-line?

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

Free business joomla templates