Podaruj nam 1%

Home"Kto ma chleb, ten ma wszystko"

"Kto ma chleb, ten ma wszystko"

mlyn 1W przedostatnim tygodniu września realizowaliśmy projekt klasowy Od ziarenka do bułeczki, którego zakończeniem była wizyta w Starym Młynie w Naćmierzu. Wyruszyliśmy zatem 24 września o godzinie 10.30 do skansenu, gotowi na spotkanie z historią. Zabytkowy młyn stoi niemal pośrodku wsi i niegdyś był ważnym punktem dla okolicznych mieszkańców .Powstał w 1928 r. w pobliżu miejsca, gdzie dawniej stał wiatrak.

Przywitał nas pan kustosz, przewodnik i pasjonat "staroci" - Roman Zawada, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił historię zabytkowego obiektu. Ponadto dzięki swojej gawędzie pozwolił nam prześledzić cały cykl produkcyjny, aby oczami wyobraźni zobaczyć jak z ziaren zboża produkowano mąkę pszenną i żytnią. Oryginalne wnętrza, urządzenia i maszyny, a nawet resztki mąki z ostatniego przemiału wzbudzały niekłamane zainteresowanie uczniów klasy III. Oprócz elementów związanych z zawodem młynarza i jego miejscem pracy znajdują się tu również ciekawe przedmioty użytku codziennego, zegary, sprzęty z okolicznych gospodarstw wiejskich i wielka ponad półtorakilogramowa bryła bursztynu.

Po tej ciekawej lekcji muzealnej ,zakończonej skosztowaniem pszennych bułek rozdawanych przez p.Martę Szlaużys, poszliśmy na wiejski plac zabaw i tam dzieliliśmy się wrażeniami bawiąc się wesoło. Dziękuję w imieniu dzieci za pomoc w organizacji przedsięwzięcia państwu Marcie i Tomasowi Szlaużysom oraz pani Kamili Kisielewicz, która na to spotkanie specjalnie upiekła pyszne pankejki, które zniknęły w okamgnieniu. To był interesujący i miły dzień.

oprac. M. Choroszczyńska

mlyn 1

mlyn 1

mlyn 1

mlyn 1

mlyn 1

mlyn 1

 

Cytat dnia

Nauka jest najlepszą drogą do tego, żeby ducha ludzkiego uczynić heroicznym. Giordano Bruno

Przeszukaj stronę

strefa rodzica

Do wakacji pozostało

Courtesy of Go Mylo Countdown

 sukcesy

owoce w szkole plakat 2014

iko mleko

logo mm

Kto jest on-line?

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Free business joomla templates